COMPLEX SYNTACTIC WHOLE AND MEMORY (ON THE MATERIAL OF THE AZERBAIJANI LANGUAGE)

Anahtar Kelimeler: memory, text, long-term, short-term, actualization, dynamism

Özet

Makale Azerbaycan dilindeki Karmaşık Sözdizimsel Bütününün bellek bağlamında çözümlenmesine ayrılmıştır. Analiz sırasında L.Vygotsky, A.Leontiev ve diğerleri gibi ünlü psikologların anısına yapılan çalışmalar J.Mammadguluzade, A.Akhverdiyeva, I.Nasimi ve F.Kerimzade'nin eserlerine dönüştürüldü. Kullanılmış. Makale, CSW ve bellek bağlamında belleğin sosyo-tarihsel ve kültürel özüne geniş bir giriş yapmaktadır. Hafıza dinamikleri, bilginin gerçekleştirilmesi, geçmişe dönük ve araştırmanın yanı sıra "gösteri" etimologunun yorumu daha fazla tercih edilir. Makale öyle bir mantığa dayanıyor ki, bellek insan bilincinin ayrılmaz bir parçası ve sadece Azerice değil tüm dillerde evrensel.

İndirmeler

İndirme verileri henüz mevcut değil.

Referanslar

1. VYGOTSKY, L.S., Thinking and speaking. M., 1956.
2. VYGOTSKY, L.S., Memory and its development in childhood // Chrestomathy on general psychology: The psychology of memory. M., 1979.
3. Vygotsky about memory and its development. https://students-library.com/.../ 62756-vyqotskiy-o-pamati-i-ee-razvitii-rol-iskusstvenniy).
4. GLUKHOV, V.P. Fundamentals of psycholinguistics: studies. manual for students of pedagogical university. M .: ACT: Astrel, 2005.
5. LEONTIEV, A.N. The development of higher forms of memorization // Chrestomathy on general psychology: The psychology of memory. - M., 1979.
6. NEMOV, R.S. Psychology: Textbook. for stud. higher ped. studies. Institutions: In 3 kN. - 4th ed. - M .: Humanit. ed. Center VLADOS, 2003.
7. HAGVERDIYEV, A., Selected works of the month. In two volumes. Volume II. Baku, “Leader Publishing”, 2005.
8. KARIMZADE., F. Hudaferin Bridge. Baku, Publishing House, 1982.
9. JALIL, M., Butcher. Works. Four volumes. I vol. Baku, “Leader Publishing House”, 2004.
10. JALIL, M., The rosary of the khan. Works. Four volumes. I vol. Baku, “Leader Publishing House”, 2004.
11. JALIL, M., The stories of Danabash village. Works. Four volumes. I vol. Baku, “Leader Publishing House”, 2004.
12. HUSEYNOV Sh., Psycholinguistics. Textbook. Publishing house of Baku University. Baku, 2004.
Yayınlanmış
2020-01-31
Nasıl alıntı yapılır
YUSIBOVA, G. (2020). COMPLEX SYNTACTIC WHOLE AND MEMORY (ON THE MATERIAL OF THE AZERBAIJANI LANGUAGE). HOMEROS, 3(1), 33-40. https://doi.org/10.33390/homeros.3.004
Bölüm
Araştırma Makaleleri