“TURANDOT” OPERASININ TÜRK KAHRAMANI
İbrahim Nesiroğlu GULIYEV
Azerbaycan multikulturalizmi bölümü
PDF (English)

Anahtar Kelimeler

Nizami,

Nasıl alıntı yapılır

GULIYEV, İbrahim. (2018). “TURANDOT” OPERASININ TÜRK KAHRAMANI. HOMEROS, 1(1), 31-38. https://doi.org/10.33390/homeros.2019148828

Özet

Bu makale, ünlü İtalyan besteci Ciakomo Puccini tarafından bestelenen "Turandot" operasında Nizami Ganjavi "Seven Beauties" şiirinin etkisinin araştırılması tarihi ile ilgilidir. Bu makalenin yazarı, ünlü bilim adamı, New York Üniversitesi Profesörü P. Chelkovsky ile İran-İran kültürünün "Turandot" Operası ile bağlantısı hakkında polemik'e geliyor. Prof. P. Çaykovski, Turandot operasının kahramanının Türk kökenli olduğunu doğruladı. Onun versiyonunda araştırmacı, Kırmızı sarayda bir Slav kızının Bahram shah'a Rusya'da yaşayan bir Türk kızı hakkındaki hikayeyi anlattığı Nizami'nin "yedi güzellikleri" şiirinin orijinal metnine hitap ediyor. Makalenin yazarı, Slav güzelliği tarafından açıklanan kızın hem dışa hem de içe doğru özelliklerinin bir Türk kızının imajına benzediğini kanıtlıyor. Bu nedenle İtalyan yazar Carlo Gozzi, ana kahramana Turandot veya Turan kızının adını verdi.

Referanslar

1. Vagif Arzumanlı,Nizami Gencevi`nin dünya şöhreti”. Monografiya “Elm”, “Azerbaycan ensiklopediyası”NPB, Bakı, 1997,s.30-31, 184.
2. مجله ایرانشناسی، سال سوم، ص. ۷۱۶
3. Carlo Gozzi, Uselles Memories, New York, Toronto, 1962, p.181.
4. Qalkina, Yelena Sergeyevna.Russkiy kaqanat.Bez Xazar i normannov.M.:Alqoritm, 2012,st.5, 336).
5. http://www.turkinfo.org/2016/02/26/x%C9%99z%C9%99r-turkl%C9% 99rinin-etnik-antropologiyasi/.
6. ((http://www.turkinfo.org/2016/02/26/x%C9%99z%C9%99r-turkl%C9% 99rinin-etnik-antropologiyasi/.).
7. (http://www.gumilev-center.az/peyg-mb-rin-h-disl-rind-turk-varligi-ii-m-qal/)

Yazarlar, makale HOMEROS’da yayınlanmak üzere kabul edildiğinde. makalenin içeriğindeki tüm telif haklarını, Rating Academy Ar-Ge Yazılım Yayıncılık Eğitim Danışmanlık ve Organizasyon Ticaret Ltd. Şti’ne devrederler. Yazarlar, patent hakları gibi telif hakkı dışındaki tüm mülkiyet haklarını saklı tutar.

Bu makalede yazar olarak listelenen herkes çalışmaya önemli, doğrudan, entelektüel katkılar yapmış olmalı ve bunun için kamu sorumluluğu almalıdır.

Bu makale daha once yayınlanmamış ve başka dergilerde yayınlanmak üzere gönderilmemiş olmalıdır.

İndirmeler

İndirme verileri henüz mevcut değil.